A Házszabályon túl – Parlamenti jogi szakmai műhely az Országgyűlés Hivatala Törvényhozási Igazgatóságán
Tartalom
Technikai információk az országházi eseményekhez
A szakmai műhely korábbi eseményei
A szakmai műhelyről
Az Országgyűlés Hivatala Törvényhozási Igazgatóságának küldetése, hogy alapfeladatai ellátásán túl egy parlamenti jogi szakmai műhely kialakítása útján is erősítse a Hivatal szakmaiságát, tudományos és egyetemi kapcsolatait, és ehhez kapcsolódóan törekedjen a parlamenti joggal foglalkozók tehetséggondozására, szakmai utánpótlásának biztosítására.
Az Országgyűlés Hivatalának Törvényhozási Igazgatósága 2023. szeptember 27-én - nagy érdeklődés mellett - konferenciát tartott „Parlamentek a mesterséges intelligencia kapujában” címmel az Országház Delegációs termében. A rendezvény elméleti és gyakorlati szempontokat egyaránt figyelembe véve tárta fel a mesterséges intelligencia és a törvényhozás kapcsolatának releváns részterületeit annak érdekében, hogy hozzájáruljon a minőségi jogalkotási tevékenység támogatásához és hatékonyságának növeléséhez. A konferencia előadói a tudomány szemszögéből világítottak rá a parlamenti jog és a mesterséges intelligencia területének metszéspontjaira, figyelmet fordítva a lehetséges előnyök mellett az esetlegesen felmerülő veszélyekre is.
A Hivatal 2016. februártól szervezte meg A Házszabályon túl címre keresztelt – a szakmai műhelynek is nevet adó – parlamenti jogi előadás-sorozatát. A négy féléven át havonta tartott előadások a közjog kevesebb figyelmet kapó részterületére, a parlamenti jogra kívánták ráirányítani a figyelmet, tekintettel arra is, hogy a megelőző években mind az Országgyűléssel és az országgyűlési képviselőkkel kapcsolatos szabályozás, mind a Házszabály megújult. A sorozatban a klasszikus szervezeti, jogállási, funkcionális megközelítés mellett helyet kapott a politológiai, a történeti aspektusok vizsgálata, a nemzetközi összehasonlítás, valamint sor került olyan új témák vizsgálatára, mint az érdekérvényesítés vagy az átláthatóság. A sorozat előadásainak anyaga a Hivatal kiadásában – két kötetben – megjelent, és elérhető az Országgyűlési Könyvtárban, illetve az Országház Könyviadó oldalán.
A jogi környezet és gyakorlat jelentős változásait dolgozta fel kézikönyvi formában az Országgyűlés alakuló ülésére megjelent Parlamenti jog – Az Országgyűlés működése, feladat- és hatásköre, kapcsolódó intézmények című kötet is. A magyar parlamenti jog egészét átfogni kívánó mű a Hivatal munkatársainak alkotóközössége és – az elméleti megalapozás és a választási eljárás tekintetében – kiváló egyetemi oktatók közös munkája eredményeként valósult meg. Az alkotók célja az volt, hogy olyan, a jogi-szakmai hitelességet maximálisan szem előtt tartó, mégis közérthető mű szülessen, mely a gyakorlati szakemberek – munkatársak, képviselők, szószólók, kormányzati tisztviselők vagy a sajtó munkatársai – számára kézikönyvként, az egyetemi oktatásban tankönyvként, a kutatók számára alapműként egyaránt hasznosítható. A kötet online is elérhető, emelett megvásárolható az Országgyűlési Könyvtárban, illetve az Országház Könyvkiadó oldalán.
Az előadások és a kiadványok mellett a műhely időről időre további szakmai programokat is kínál: szakmai gyakorlati lehetőséget jogász és államtudományi hallgatóknak, "Ösztöndíjas" programot, 6+6 hónapos junior országgyűlési köztisztviselői programot, pályzatokat stb.
Az aktuális információk elérhetők A Házszabályon túl Facebook-oldalán: facebook.com/ahazszabalyontul
Aktuális esemény
Nincs aktuális esemény.
Technikai információk az országházi eseményekhez
A parlamenti műhely nyilvános eseményein való részvétel előzetes regisztrációhoz kötött.
A regisztrációkor az Országházba történő beléptetés érdekében a név és a születési dátum megadása szükséges, a belépés személyazonosításra alkalmas igazolvány felmutatásával lehetséges! Az Országház épületébe kizárólag előzetes biztonsági átvizsgálás után lehet belépni.
A beléptetés helye: Országház, XII. kapu – 1055 Budapest, Kossuth Lajos tér 1–3., a kapu pontos elhelyezkedése az alábbi képen látható:
Az épületbe étel, valamint nagyobb méretű táska és csomag, illetve személyi sérülés okozására alkalmas tárgy (bicska, kés, szúró-, vágóeszköz, gázspray stb.) nem hozható be. Tilos az épületbe fegyvert, lőfegyvert, lőszert, robbanóanyagot, robbantószert vagy ezek felhasználására alkalmas készüléket, illetve bármilyen pirotechnikai eszközt behozni, ennek megkísérlése szabálysértési eljárást von maga után.