Cosac elnökeinek találkozója (2024. július 28-29.)

 

 

Az Europol közös parlamenti ellenőrző csoportjának 15. találkozója

Brüsszel, 2024. november 12.

 

 

 

 

Ismertető a konferenciáról

Dokumentumok

Háttéranyagok

Fotók

Videók

IPEX


Kósa Lajos, a Honvédelmi és Rendészeti Bizottság elnökének köszöntője

Tisztelt Látogató!

Köszöntöm az Országgyűlés Honvédelmi és Rendészeti Bizottsága nevében.

A Honvédelmi és Rendészeti Bizottság a Parlament kötelezően létrehozandó bizottsága. Kiemelt feladatának tekinti, hogy részt vegyen az Országgyűlés kormányzati munkát ellenőrző tevékenységében. Általános működésének keretében ellátja az Alaptörvényben, törvényekben, a határozati házszabályi rendelkezésekben rögzített feladatkörét, megvitatja a honvédelmi és rendészeti szabályozást tartalmazó törvényjavaslatokat, határozati javaslatokat, beszámolókat. Egyeztetési eljárás keretében szakbizottságként véleményezi a feladatkörébe tartozó – így különösen az illegális migráció, az EU külső határának védelmét érintő – európai uniós jogszabálytervezeteket.

Parlamenti honlapunkon a fentieken túlmenően további információk, így bizottságunk tagjainak névsora, nyílt üléseink jegyzőkönyvei, valamint az általunk megvitatásra kerülő indítványok is megtalálhatóak.

Magyarország 2024 második félévében immár másodjára fogja ellátni az Európai Unió Tanácsának elnökségi feladatait. Bár az elnökség előkészítése és lebonyolítása alapvetően kormányzati feladat, az elmúlt évek tapasztalatai azt mutatják, hogy a nemzeti parlamentek nélkülözhetetlen, kiemelkedő szerepet játszanak egy sikeres EU-elnökség lebonyolításában.

A Honvédelmi és Rendészeti Bizottság részéről örömmel fogadjuk a lehetőséget, hogy az Országgyűlés további két szakbizottságával, valamint az Európai Parlament Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottságával közösen rendezhetjük meg az Europol JPSG 15. találkozóját, és bízom abban, hogy előre mutatóan, konstruktív vitában tudjuk majd napirendi pontjainkat megtárgyalni. Remélem, hogy konferenciánk végeredménye így hozzájárul majd az Európai Unió további sikereihez.

 
   

 

Dr. Vejkey Imre, az Igazságügyi Bizottság elnökének köszöntője

Tisztelt Látogató!

Az Országgyűlés Igazságügyi Bizottságának elnökeként köszöntöm honlapunkon.

Hazánk 2024. július 1-jén veszi át az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét, amely feladatot immáron második alkalommal látja el. Az elnökség előkészítése és lebonyolítása alapvetően kormányzati feladat, mindamellett egyre fontosabb szerepet töltenek be a nemzeti parlamentek is.

A klasszikus alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi feladatok, a házszabályi rendelkezések értelmezése mellett bizottságunk foglalkozik az emberi jogi és vallásügyi kérdésekkel, civil ügyekkel, a közigazgatással és az önkormányzatokkal kapcsolatos jogalkotással, továbbá az adatvédelmi kérdésekkel is.

Nagy megtiszteltetés számomra, hogy az Országgyűlés szakbizottságaként az Igazságügyi Bizottság – a Honvédelmi és Rendészeti Bizottsággal, az Európai Ügyek Bizottságával, valamint az Európai Parlament Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottságával közösen – rendezheti meg 2024. november 12-én az Europol Közös Parlamenti Ellenőrző Csoportja, a JPSG 15. ülését, amelynek bizottságunk a magyar törvényhozás szerveként a kezdetek óta aktív tagja.

Magyarország keresztény, demokratikus jogállamként elkötelezett az Európai Unió egysége iránt, amelyet jól szimbolizál az is, hogy idén ünnepeljük hazánk uniós csatlakozásának huszadik évfordulóját.

Az elmúlt húsz év alatt alapjaiban változott meg körülöttünk a világ, az életünk felgyorsult, jelentős része már a digitális térben zajlik, így a mesterséges intelligencia (MI) alkalmazása is mindennapjaink részévé vált. Elvitathatatlan előnyei mellett az MI komoly kihívásokat is tartogat számunkra, ezért bízom benne, hogy a konferencián lehetőségünk nyílik az ebből eredő bűnüldözési tapasztalok megvitatására is.

 

 

     

Ismertető a konferenciáról  

 

A 2017. áprilisi pozsonyi EU házelnöki konferencia keretében került sor annak az Elnökségi Következtetéseknek mint záródokumentumnak az elfogadására, amelyben a házelnökök megegyeztek a Bűnüldözési Együttműködés Európai Uniós Ügynöksége (Europol) működésének parlamenti ellenőrzésére szolgáló parlamentközi testület felállításáról is. Az ún. Közös Parlamenti Ellenőrző Csoport (Joint Parliamentary Scrutiny Group, JPSG) az Elnökségi Következtetések mellékleteként elfogadott kompromisszumos szabályok szerint parlamentközi testületként évente két ülést tart: az első félévben az EU Tanácsa elnökségét adó ország parlamentje, a másodikban az Európai Parlament szervezésében. A csoport tagságába a nemzeti parlamentek maximum 4, míg az Európai Parlament maximum 16 képviselőt jelölhet.

A JPSG keretet biztosít a nemzeti parlamentek és az Európai Parlament számára, hogy nyomon kövessék az Europol tevékenységét a célzott küldetéseinek teljesítésével összefüggésben, beleértve e tevékenységeknek az alapvető jogokra gyakorolt hatását is. A házelnöki Következtetésekkel összhangban az Europol Közös Parlamenti Ellenőrző Csoport (JPSG) alakuló ülésére 2017. október 9–10. között Brüsszelben került sor az Európai Parlament Állampolgári Jogok, Bel- és Igazságügyi Bizottsága (LIBE) és az akkor soros észt parlament közös szervezésében, az Eljárási Szabályzat elfogadására pedig Szófiában 2018 márciusában. A Közös Parlamenti Ellenőrző Csoport feladat- és hatáskörét az Europol Rendelet rögzíti, különös tekintettel annak 51. cikkére.

Az Országgyűlés 3 fős delegációjának tagjai a témák horizontális jellegére tekintettel a Honvédelmi és Rendészeti Bizottság, az Igazságügyi Bizottság, valamint az Európai Ügyek Bizottsága tagjai közül kerülnek kijelölésre.

A konferencia Eljárási Szabályzata itt érhető el.

 

 

     

Dokumentumok

 

 

     

Háttéranyagok