Elnöki köszöntő

Dr. Kövér László, az Országgyűlés elnöke

 

Tisztelt Olvasó!

Az Európai Unió Tanácsa 2024. második félévi magyar elnöksége alkalmából köszöntöm az Országgyűlés uniós elnökségi honlapján!

Magyarország – 2011 első féléve után – immáron második alkalommal látja el az elnökség megtisztelő feladatát. A magyar Országgyűlés így házigazdája, fő szervezője a félév során – és még azon túl is – megvalósuló európai uniós parlamentközi eseményeknek. Elmondhatjuk, hogy már megfelelő tapasztalattal rendelkezünk a lebonyolításban, de azt is tudjuk, hogy a feladat nem lett egyszerűbb a tizenhárom esztendővel ezelőttihez képest. 

Magyarország, kilenc másik országgal együtt, éppen húsz évvel ezelőtt csatlakozott az Európai Unióhoz. A 2004 utáni időszakot a remény korának nevezhetjük, ugyanakkor a 2011 utáni évek az Európai Uniót érő olyan kihívások sorát hozták el, mint az illegális migráció, a demográfiai helyzet romlása, a covid-világjárvány, az orosz–ukrán háború, az energiaválság és a közel-keleti konfliktus. Az ezekre a kihívásokra adandó válaszok határozzák meg Európa jövőjét. Azonban akkor is úgy hittük, és most is hisszük, hogy Európa jövője a választók, az Önök, az európai emberek kezében van. 

Honlapunkkal betekintést kívánunk nyújtani az európai uniós parlamentközi diplomáciába. Rövid ismertetőink mellett itt élő internetes közvetítés keretében is nyomon követhetik a 2024 őszi félévében, valamint a 2025 első felében sorra kerülő parlamentközi konferenciákat. Ezeken az Európai Unió nemzeti parlamentjei, az Európai Parlament, a tagjelölt országok népképviseletei és egyéb meghívott parlamentek szakpolitikusai cserélnek véleményt közérthető formában a magyar EU-elnökség legfontosabb témáiról. Mi lesz az uniós intézményi hatáskörökkel, mi lesz az Európát érő biztonsági kihívásokkal, a gazdaságpolitikai uniós döntéshozatallal, a bővítéssel, az illegális migráció elleni küzdelemmel, a demográfiai kihívásokkal, a létünket meghatározó kulturális örökségünkkel és nemzeti identitásunkkal? Mind-mind olyan kérdések, amelyek döntő befolyással bírnak az európai polgárok mindennapi életére. 

Az Országgyűlés az egyenrangú és egyenjogú szuverén államok önkéntes szövetségét jelentő Európai Unió egyik parlamentjeként a nyitottság, valamint a kölcsönös tiszteleten és előnyökön alapuló együttműködés szellemében végzi munkáját, és keresi a lehetséges partnereket Európában és a világ többi térségében.

Az öt budapesti és az egy brüsszeli találkozón minden részt vevő képviselőnek lehetősége lesz kifejtenie véleményét, hasonlóan a 2025 első felében az Országházban sorra kerülő EU Házelnöki Konferenciához.

Tisztelt Olvasó!

Reményeink szerint honlapunkon minden érdeklődő talál az eseményekkel kapcsolatban érdekes és hasznos információkat.

Eredményes böngészést kívánok!