Tartalom megjelenítő

2024. december 12.

Az Európai Unió Tanácsa magyar elnökségének 2024. második félévi parlamenti programsorozatát a 2024. december 4–5. között az Országgyűlés szervezésében megvalósított, a Kulturális örökség és nemzeti közösségek identitása címmel rendezett uniós parlamentközi konferencia zárta.


Az eseményen Kövér László, a magyar Országgyűlés elnöke tartott megnyitó beszédet, melyben rámutatott: Európa kulturális öröksége és a kontinens jövője egyaránt az európai polgárok alkotóerejében gyökerezik, ez az alkotóerő pedig a nemzeti identitásban rejlik. Nemzeti identitása tehát a polgároknak van, ami anyanyelvükből, kultúrájukból és szülőföldjükből ered. A házelnök javasolta, hogy az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) kezdeményezze az egyetemes emberi jogok legújabb generációjának sorába egy eddig fájóan hiányzó jog, a nemzeti identitáshoz való jog felvételét. Hangsúlyozta: a nemzeti identitáshoz való jog a minden embert megillető azon jog, hogy elődeitől szabadon megörökölhesse azok anyanyelvét, kultúráját és szülőföldjük otthonosságát, valamint azt szabadon továbbadhassa utódai számára.

2024. december 7.

Az Országgyűlési Múzeum szervezésében 2024. november 20-án valósult meg a felsőoktatásban részt vevő hallgatók számára szervezett, a törvényhozó munkát modellező Mint-a-Parlament című rendezvény. A szervezők az Európai Unió Tanácsának soros magyar elnökségével összhangban olyan törvényjavaslatokat vártak a jelentkező csoportoktól, amelyek a magyar elnökség által meghatározott prioritások témáit a hazai viszonyokra adaptálva, a magyar törvényhozásban szabályozható módon közelítik meg. A beérkezett javaslatok közül az Országgyűlés Hivatalának szakértő munkatársai „Az európai versenyképesség javításáért történő munkahelyi stabilitás és fenntarthatóság érdekében a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény módosításáról” című javaslatot ajánlották megtárgyalásra. November 20-án a Károli Gáspár Református Egyetem, a Széchenyi István Egyetem és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem hallgatói vitáztak a törvényjavaslatról az Országházban, amelyet a modellezés zárásaként el is fogadtak.

2024. november 29.

Az Európai Unió Tanácsa 2024. második félévi magyar elnökségéhez kapcsolódó idei parlamenti eseményeinek sora 2024. december 4–5. között a Kulturális örökség és nemzeti közösségek identitása című parlamentközi konferencia megrendezésével zárul. Kiegészítve az eddigi parlamentközi konferenciák sorát, az eseményt az Országgyűlés a téma fontosságára tekintettel a magyar EU-elnökség parlamentközi együttműködésének nem kötelezően megszervezendő programjaként rendezi. A nagy érdeklődésre számot tartó, várhatóan 150 fős esemény keretet biztosít az őshonos nemzeti közösségek helyzetét, kihívásait érintő aktuális európai kérdések parlamentközi megvitatására és a hozzájuk kapcsolódó szakpolitikák jó gyakorlatainak bemutatására.

2024. november 18.

A magyar EU-elnökség parlamenti együttműködése keretében 2024. november 12-én valósult meg az Europol Közös Parlamenti Ellenőrző Csoport (JPSG) találkozója Brüsszelben az Európai Parlament Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottságával (LIBE) társszervezésben. Az Európai Parlamentben megrendezett eseményen 24 EU-tagország, valamint az Európai Parlament képviselőiből álló delegációk vettek részt. A konferencia társelnökei dr. Vejkey Imre, az Igazságügyi Bizottság elnöke, Kósa Lajos, az Országgyűlés Honvédelmi és Rendészeti Bizottságának elnöke, valamint Javier Zarzalejos, a LIBE bizottság elnöke voltak. Az EU Tanácsa hivatalban lévő magyar elnöksége nevében Rétvári Bence belügyminiszter-helyettes bevezetőjében elmondta, hogy az illegális migráció soha nem látott veszély elé állítja az európai biztonságot. Szorgalmazta, hogy az EU adjon meg minden segítséget a tagállamoknak a biztonság megőrzéséhez, a nemzeti rendvédelmi hatóságok támogatásához. Ylva Johansson, az Európai Bizottság belügyi biztosa személyesen nem volt jelen az eseményen, hanem videóüzenetben összegezte az Európai Bizottság szervezett bűnözés elleni elmúlt ötéves tevékenységét. Hangsúlyozta, hogy az Europol mandátumát megerősítették, kiemelve, hogy a legfontosabb feladat a polgárok biztonságának megtartása.

​​​​​​​2024. november 8.

​​​​​Az Európai Unió Tanácsa 2024. második félévi magyar elnökségéhez kapcsolódó parlamenti eseményeinek sora 2024. november 12-én az Europol Közös Parlamenti Ellenőrző Csoport (JPSG) találkozójának megrendezésével folytatódik Brüsszelben az Európai Parlament Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottságával (LIBE) társszervezésben. Az esemény társelnökei Kósa Lajos, az Országgyűlés Honvédelmi és Rendészeti Bizottságának elnöke, dr. Vejkey Imre, az Igazságügyi Bizottság elnöke, valamint Javier Zarzalejos, a LIBE bizottság elnöke.

2024. november 4.

​​​​​​​Az Országgyűlési Múzeum idén november 20-án rendezi meg a törvényhozó munkát modellező, a felsőoktatásban részt vevő hallgatók számára indított Mint-a-Parlament című rendezvényét. A program egy olyan törvényjavaslatot kísér végig az általános vitától a zárószavazásig, majd az azt követő sajtótájékoztatóig, amit a hallgatók maguk írtak.

2024. október 31.

Az Európai Unió Tanácsa 2024 második félévének magyar elnökségéhez kapcsolódó parlamenti eseményeinek sora az Európai Unió parlamentjei uniós ügyekkel foglalkozó bizottságainak konferenciájával, a COSAC LXXII. plenáris ülésével folytatódott. A 2024. október 27–29. közötti budapesti tanácskozás házigazdája Tessely Zoltán, az Országgyűlés Európai Ügyek Bizottságának elnöke volt. Az eseményen 25 EU-tagország, az Európai Parlament és 7 EU-tagjelölt ország, megfigyelőként pedig Koszovó*, az Egyesült Királyság, Norvégia, Andorra, Monaco, Svájc és Örményország parlamenti képviselői vettek részt. Az eseményen az illetékes parlamenti bizottsági elnökök, alelnökök és tagok mellett jelen volt a belga Képviselőház elnöke és a szerb parlament alelnöke is.

2024. október 22.

​​​​​​​Az Európai Unió Tanácsa 2024 második félévének magyar elnökségéhez kapcsolódó parlamenti eseményeinek sora az Európai Unió parlamentjei uniós ügyekkel foglalkozó bizottságainak konferenciája, a COSAC LXXII. ülésével folytatódik. A 2024. október 27–29. közötti budapesti tanácskozás házigazdája Tessely Zoltán, az Országgyűlés Európai Ügyek Bizottságának elnöke lesz. Az eseményen megnyitóbeszédet mond Kövér László, az Országgyűlés elnöke, amelyet követően az első szekcióban Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke ismerteti a magyar elnökség programját és eddigi eredményeit.

 ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​2024. október 8.

​​​​​​​Az Európai Unió Tanácsa magyar elnökségének parlamenti együttműködése keretében 2024. október 3–4. között az Országgyűlés szervezésében valósult meg Az Európai Unión belüli stabilitásról, gazdasági koordinációról és kormányzásról szóló parlamentközi konferencia. Az Országházban megrendezett eseményen 22 EU-tagország és az Európai Parlament, megfigyelőként pedig 8 EU-tagjelölt, illetve potenciális tagjelölt parlamenti képviselői vettek részt. A konferencia házigazdái Tessely Zoltán, az Európai Ügyek Bizottságának elnöke, Vajda Zoltán, a Költségvetési Bizottság elnöke, valamint Cseresnyés Péter, az Országgyűlés Gazdasági Bizottságának alelnöke voltak.

2024. szeptember 23.

​​​​​​​​​​​​Az Országgyűlés az Európai Unió Tanácsa 2024. második félévi magyar elnöksége parlamenti együttműködése keretében 2024. október 3–4. között az Európai Unión belüli stabilitásról, gazdasági koordinációról és kormányzásról szóló parlamentközi konferenciát rendezi meg. A várhatóan több mint 200 fős eseményen részt vevő delegációk európai uniós nemzeti parlamenti és európai parlamenti képviselőkből állnak, emellett megfigyelőként jelen lesznek a tagjelölt és egyéb meghívott országok nemzeti parlamenti képviselői is.

— 10 tétel oldalanként
1 - 10 / 16 tétel megjelenítése.

Élő közvetítés

Élő közvetítések/archívum 

Twitter Youtube widget