Lead

 

A cikksorozat az Országgyűléshez, az Országházhoz és a Kossuth térhez kapcsolódó jelentősebb évfordulókról emlékezik meg. A Parlament.hu kulturális hírei között hétről hétre megjelent cikkek összegyűjtve itt olvashatók el.

Évfordulók

140 évvel ezelőtt alakult meg az Országház Építési Végrehajtó Bizottsága gróf Tisza Lajos elnökletével

1884. július 30-án alakult meg az Országház Építési Végrehajtó Bizottsága, az építés irányításáért közvetlenül felelős szervezet. Elnökévé gróf Tisza Lajost választották.

Tisza Kálmán miniszterelnök öccse már korábban is meghatározó szerepet vállalt az Országház építésének előkészítésében: 1883-ban a pályázati tervek megvizsgálására kiküldött albizottság, 1884-ben pedig a végleges tervek kidolgozására létrehívott albizottság elnöke volt. Korábban pedig királyi biztosként vállalt oroszlánrészt Szeged újjáépítésében az 1879-es árvíz után.

Tisza Lajos csaknem másfél évtizedig, 1898. január 26-án bekövetkezett haláláig vezette a Végrehajtó Bizottságot; ez idő alatt húzták fel az Országház épületét és készítették el díszítésének jó részét is.

A július 30-i naphoz kötődik még egy, az Országház építését nagyban meghatározó esemény: kiadták az építési szervezet felállítását és működését szabályozó Eljárási szabályzatot. A következő napon pedig, 1884. július 31-én benyújtották az építési engedély kérelmet az Országház építésére a Fővárosi Tanácshoz.

Gróf Tisza Lajos emléktáblája a róla elnevezett irodaház falán Forrás: Országgyűlés Hivatala, Műszaki Főosztály

Közzétéve: 2024-08-05 11:41

Kategória: Évfordulók

Könyvajánló

 

A budapesti Országház Magyarország egyik legfontosabb, a nagyvilágban is legismertebb épülete. Senki nem tudja magát kivonni a Duna mentén magasodó épületóriás lenyűgöző hatása alól, amely az elmúlt száz évben a főváros, sőt az egész ország jelképe lett. A budapesti Országház annyiban is kivételes alkotás, hogy az egész épület és gyakorlatilag teljes díszítése, összes képzőművészeti alkotása jórészt egyetlen periódusban készült, továbbá hogy ezek többsége a mai napig eredeti formájában fennmaradt. Kiemelt jelentősége ellenére az Országházról eddig nem jelent meg az adatok és dokumentumok teljességén alapuló, részletes feldolgozás, vagyis nagymonográfia. Ezt a fájó űrt szándékozik betölteni jelen kötet, amely az egykorú írott, nyomtatott és tárgyi források gazdag tárházára támaszkodva született meg.

De a munka nem csak az Országház építésének történetét és művészeti kialakítását tárgyalja, hanem azt a szűkebb és tágabb társadalmi környezetet is, amelyben létrejött. A szöveget rendkívül gazdag és sokrétű képanyag kíséri. 2020 (1. kiadás), 2021 (2. kiadás, javított utánnyomás)

A kötetet itt lehet előjegyezni.