Középpontban a demokráciával kapcsolatos ismeretek átadása és a tagjelölt országok parlamentjeivel folytatott együttműködések kérdései
2025. február 14.
A rendezvényen összesen 105 fő vett részt, minden uniós tagállam nemzeti parlamentje, valamint a tagjelölt országok közül Albánia, Észak-Macedónia, Georgia, Montenegró, Szerbia, Törökország, Bosznia-Hercegovina és Ukrajna nemzeti parlamentjei is képviseltették magukat. Alessandro Chiocchetti, az Európai Parlament (EP) főtitkára online csatlakozott a konferenciához, Despina Chatzivassiliou, az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének főtitkára pedig megfigyelőként vett részt az eseményen.
A főtitkárok és hivatalvezetők találkozójuk során áttekintették a 2025. május 11–12-én Budapesten megrendezendő EU Parlamenti Elnökeinek Konferenciája programtervezetét, egyeztettek az IPEX-et érintő aktuális kérdésekről, valamint a parlamenti hivatalok munkájának közös érdeklődésre számot tartó további két témakörében is véleményt cseréltek. A demokráciával kapcsolatos ismeretek átadása és oktatási programok a parlamentekben témakörével foglalkozó napirendi pont során Such György felvezető előadásában ismertette a magyar Országgyűlés demokráciaoktatással és állampolgári nevelési programokkal kapcsolatos gyakorlatát. Alessandro Chiocchetti az Európai Parlament oktatási programjait, látogatói stratégiáját, valamint digitális és interaktív programjait mutatta be. Harald Dossi, az osztrák Parlament főtitkára pedig részletezte a nemzeti parlamentek szerepét a demokrácia megerősítésében, valamint az osztrák parlament oktatási programjainak előnyeit és pozitív hatásait.
Az EU parlamentek együttműködési formái a tagjelölt országok parlamentjeivel című napirendi pont során Sárdi Péter, az Országgyűlés Hivatala Külügyi igazgatója ismertette azokat az eszközöket, amelyekkel az Országgyűlés támogatni kívánja az EU bővítésének folyamatát, valamint a nyugat-balkáni országok európai integrációját. Srđan Smiljanić, a szerb Parlament főtitkára az EU tagországai és a tagjelölt országok közötti rendszeres eszmecsere és tapasztalatátadás fontosságára hívta fel a figyelmet. Jonathan Murphy, az Inter Pares Program vezetője bemutatta a Program céljait, működési elveit és finanszírozási formáját, valamint részletezte az eddig megvalósított együttműködések eredményeit.
Az EU főtitkári találkozóval kapcsolatos további információk itt olvashatók.
